Cep Telefonu Casus Yazılımı Nasıl Kaldırılır?

Eğer cihazınızda bir casus uygulama olduğunu düşünüyorsanız, akıllı telefonunuzda kullanılan bu uygulamayı kaldırmak isteyeceksinizdir. Bu sayfada da Android telefonunuzdan ya da tabletlerinizden casus yazılımları kaldırmanıza yardımcı edecek ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Bu problemden gelecekte kurtulmak için de aynı zamanda size cihazınızı bu izleme uygulamalarından nasıl koruyabileceğinizi anlatacağız. Hiç kimse kişisel ve özel bilgilerini başkalarıyla paylaşmak istemek, bu yüzdende şimdi cihazınızı casusluk uygulamalarına karşı nasıl koruyabileceğinizi öğreneceksiniz.

Casus Yazılım Nedir?

İki çeşit casus yazılım mevcuttur: casus virüsler ve özel casus uygulamaları. Burada en önemli fark birinci çeşidin kişisel olmaması. İkinci çeşit ise bilinerek ve kasten belirli cihazlara kurularak kişisel bilgilerinizin izlenmesini sağlayabilir. Birinci durumda cihazınızı izleyen kişi sizi şahsen tanımıyor olabilir fakat ikinci durumda bu kişiyle kişisel bir bağlantınız olması gerekiyor. Örneğin bu kişi patronunuz, eşiniz, ebeveyniniz ya da bağlantılı olduğunuz bir başka kişi olabilir.

Casus yazılımlar bütün popüler işletim sistemleriyle uyumlu olabilir:

 • Android;
 • iOS;
 • Windows;
 • Ve fazlası.

Bu tarz programlar hedef cihazdaki kişisel bilgileri toplar. Bu bilgiler tuş vuruşları olabilir, ya da farklı casus uygulamaları farklı bilgiler de toplayabilir:

 • Ziyaret ettiğiniz websiteleri
 • Kişi defterinizdeki isimler
 • Sosyal medya hesaplarınız
 • Konumunuz
 • Aradığınız kişiler
 • Ve daha fazlası.

Tabii ki bütün bunlar kişisel bilgiler ve gerçekten önemliler de. Eğer istemediğiniz kişilerle bu tarz bilgilerinizin paylaşılmasını istemiyorsanız bilmeniz gereken üç şey var: cihazınızda bir casus yazılım olup olmadığını nasıl öğrenirsiniz, bu uygulamalardan nasıl kurtulabilirsiniz ve bu tarz casus yazılımlara karşı cihazınızı nasıl koruyabilirsiniz. Aşağıda bütün bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Akıllı Telefonunuzda Casus Yazılım Olup Olmadığını Nasıl Öğrenebilirsiniz

Daha önce bununla ilgili bir yazımız yayınlandı ve burada cihazınızda casus yazılım olup olmadığını nasıl öğrenebileceğinizi ayrıntılı şekilde de anlatmıştık. Fakat burada da birkaç ana başlığın üzerinden geçebiliriz:

 • Akıllı telefonunuzdan garip sesler geliyorsa;
 • Cihazınızın kendi kendine ykapanıyorsa;
 • Ekranınızda garip ve yeni ikonlar görüyorsanız;
 • Cihazınızın bataryası hızlı şekilde tükeniyorsa;
 • Normal olarak adlandırılamayacak başka durumlar.

Eğer akıllı telefonunuz garip davranmaya başladıysa, bu durumda cihazınızı birinin izlediğini düşünmeniz gerekebilir. En azından cihazınızın ekranında farklı ikonlar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu uygulama ikonları ana ekranda olmak zorunda değil, farklı kızımlara gizlenmiş de olabilirler. Bu ipucunu Android ya da iOs cihazlarda deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda cihazınızın bataryasının ne hızla bittiğine dikkat etmelisiniz. 2018 yılındayız ve cihazınızın bataryasının bir gün gitmesi normal. Ve eğer eski bir telefon kullanıyorsanız bataryanızın hızlı bitmesi de normal. Fakat eğer bir ay önce bütün bir gün giden bataryanızın birkaç saat içerisinde bittiğinin farkında varıyorsanız ve cihazınızın kullanımında bir değişim olmadıysa, bu durumda cihazınız izleniyor olabilir.

Birçok uygulama gizli şekilde çalışır-bu da birçok durumda uygulamaya dair bir ses duymayacağınız ya da bir ikon görmeyeceğiniz anlamına gelir. Fakat bazı durumlarda bu yazılımlar şarjı etkileyebilir. Bilgileri toplamak ve yollamak için enerji gereklidir.

Aynı zamanda casus yazılımlar uygulamalarda hata verilmesine de sebep olabilir. Bu yüzden herhangi bir gariplik fark ettiğiniz zaman cihazınızın izlenip izlenmediğini kontrol etmeniz gerekebilir.

Android Cihazınızdan Casus Uygulamaları Nasıl Kaldırabilirsiniz

İlk yapmanız gereken şuna karar vermek; casus uygulamayı kaldırmak mı istiyorsunuz yoksa sizi izleyen kişinin adını öğrenmek mi. Eğer sizi izleyen kişinin adını öğrenmek istiyorsanız, yazılımı kaldırmamalısınız-casusu bulmanızın tek yolu budur çünkü. Eğer yazılımı kaldırmak istiyorsanız da şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefonunuzdaki ya da tabletinizdeki Ayarlar kısmına giriş yapın
 • Yedekle ve Geri Yükle butonunu bulun
 • Yedekle ve Geri Yükle butonuna basarak cihazınızı sıfırlayın.

Buna fabrika ayarlarına geri gönme de denir. Bu uygulamayla birlikte cihazınız ilk aldığınız zamandaki ayarlarına ve haline geri dönecektir. Bu çözümü denemeniz halinde cihazınızdaki bütün datayı kaybedeceğinizi unutmamanız gerekiyor-videolar, uygulamalar, fotoğraflar ve diğerleri. Bu yüzden de korumak istediğiniz dosyaları bu adımdan önce yedeklemeniz gerekir.

Fabrika ayarlarına geri dönmek sizin için zor olmayacaktır çünkü cihazın geldiği andan itibaren sahip olduğu bir özelliktir. Bu uygulama için herhangi bir yazılım indirmeniz gerekmez -yalnızca bulunan özelliği kullanırsınız. Fakat kişisel bilgileriniz konusunda dikkatli olmalı ve önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmamalısınız. Videolarınızı ve fotoğraflarınızı yedeklemek için Cloud gibi servisler kullanabilirsiniz. Yalnızca medya dosyalarının korunmasını sağlayan bir servis kullanmalısınız. Bu sayede virüs fotoğraflarınızın içinde olsa da bile bu platforma yüklenemez. Bu sayede de herhangi bir virüs tehdidi olmadan arşivinize erişim sağlayabilirsiniz.

Bütün datanızı kopyalamamalısınız. Yalnızca güvendiğiniz dosyaları seçmelisiniz. Dahası da klasörleri klasör halinde yedeklememeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde casus yazılımı ya da virüsü de transfer edebilirsiniz. Size önerdiğimiz bu yüzden güvendiğiniz dosyaları kendiniz yedeklemenizdr -otomatik yedekleme yapmamalısınız!

IOS’ta Casus Yazılımları Temizleme

iOS işletim sistemindeki casus yazılımların hemen hemen hepsi jailbreaking işlemi yapılmış olan cihazlarda çalışır. Bu yüzden eğer jailbreaking işlemini kaldırırsanız, problemi çözebilirsiniz. Jailbreaking işlemini hiç yapmamış olsanız bile Ayarlar kısmını kontrol etmelisiniz- iPhone cihazınızı izlemek için bu işlemi bir başkası yapmış olabilir.

iPhone ya da iPad cihazınızı güncelleyin. Jailbreaking işlemi güncellemeler durumunda kaldırılır ve bu sayede casus yazılımdan da kurtulmuş olursunuz. Tek bir adımla birlikte bu problemi kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

İşletim sistemini güncelleme çözümü Android cihazlarda da çalışabilir fakat fabrika ayarlarına dönüş yapmak çok daha etkili bir çözüm olacaktır. Eğer bir BlackBerry telefon kullanıyorsanız da yine Fabrika Ayarları’na dönüş yapabilirsiniz -birçok problemin çözümü budur.

Casus Yazılımları Manuel Olarak Kaldırmak Mümkün Müdür?

Evet, casus yazılımları manuel olarak kaldırmak eğer gerekli bilgiye sahipseniz, mümkündür. Casus yazılımı bulmak oldukça zor olacaktır fakat yine de mümkün olduğu söylenebilir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

 • Cihazınızı bir laptop’a ya da masaüstü bilgisayara bağlayın
 • Casus yazılımı bulmak için bir dosya yöneticisi uygulaması kullanın
 • Casus yazılımı silin

Bu uygulamayı cihazın dosya yöneticisi kısmından silemezsiniz çünkü bu dosya yöneticisi gerekli özelliklere sahip değildir. Laptop kullanarak bu uygulamayı silmek çok daha kolay olacaktır fakat bu durumda ne aradığınızı bilmeniz gerekir. Genel olarak casus yazılımlar basit şekilde isimlendirilir bu yüzden de ismine bakarak bu dosyanın zararlı bir dosya olduğunu düşünmezsiniz.

Aynı zamanda antivirüs yazılımlar da kullanabilirsiniz. NOD32, Kaspersky ya da ESET gibi bazıları casus yazılım ya da virüs izleri buldukları zaman sizi haberdar ederler.

Biz manuel olarak uygulamayı kaldırmayı denemenizi önermiyoruz çünkü çok güvenli değil. Yanlışlıkla cihazın işletim sistemi için önemli olan bir dosyayı silebilir ya da casus yazılımın yalnızca bir kısmından kurtulabilirsiniz. Birkaç saat boyunca casus uygulamayı aramaya harcadığınız zamanın sonunda beklediğinizden daha kötü bir sonuç elde edebilirsiniz.

Antivirüs Yazılımlar Kullanın

Casus uygulamayı bulmak ve cep telefonunuzdan kaldırmak için bir antivirüs yazılımı kullanabilirsiniz.

 • AVG Antivirus: FREE for Android Security 2018;
 • Kaspersky Mobile Antivirus: AppLock & Web Security;
 • Anti-virus Dr.Web Light;
 • Avast Mobile Security 2018: Antivirus & App Lock;
 • Security Master: Antivirus, VPN, AppLock, Booster.

Bütün bu uygulamalar yalnızca casus yazılımlardan kurtulmak için değil, cihazınızı güvenli tutmak için de kullanılabilir. Bu uygulamalar sayesinde Android akıllı telefonunuzu casus yazılımlara, zararlı yazılımlara ve diğer tehlikelere karşı koruyabilirsiniz.

Antivirüs yazılımların bataryanızın ömrünü düşüreceğini unutmamalısınız. Eğer bataryanızın hızlı bitmesini istemiyorsanız antivirüs uygulamasını indirip cihazı tarayabilir ve sonrasında da antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz. Ya da daha hafif versiyonları tercih edebilirsiniz, şunlar gibi:

 • Virus Cleaner: Antivirus, Cleaner (MAX Security);
 • Phone Cleaner: Antivirus, Speed Boost (MAX Cleaner);
 • Virus Cleaner: Scan & Remove Viruses.

Bu uygulamalar hem tarama hem de kaldırma için kullanılabilir fakat cihazınızı yeni casus yazılımlardan koruyamazlar. Fakat bu uygulamaların büyük bir avantajı da mevcut, batarya ömrünüzü azaltmazlar. Yalnızca uygulamayı açtığınız zaman çalışırlar

Hangisini seçerseniz seçin- kompleks bir antivirüs programı ya da yalnızca bir cleaner- yazılımınızı düzenli olarak güncellemeyi unutmayın. Güncellemesi yapılmadığı sürece bir antivirüs programına sahip olmak cihazınızı korumaz. Bu oldukça önemlidir bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor.

Akıllı Telefonunuzu Casus Yazılımlardan Nasıl Korursunuz

Akıllı telefonunuzu casus yazılımlardan korumak için uygulayabileceğiniz birkaç adım mevcut. Bu adımları izlediğiniz sürece hiçbir zaman casus yazılımlar konusunda endişe etmeniz gerekmez.

Telefonunuzu Kontrol Edin

Cep telefonunuzu güvenmediğiniz kişilere teslim etmeyin. Bu kişiler casus yazılımlar kullanarak banka bilgilerinize sahip olabilir ya da kişisel bilgilerinize erişebilirler. Yıl 2018, artık hırsızlar yalnızca sokakta çalışmıyorlar. Birinin yapacağı küçük bir arama için telefonunuzu istemesi ve ufak bir uygulama yüklemesi yeterli olacaktır.

Tanımadığınız hiç kimsenin telefonunuza dokunmasına izin vermeyin.

Cihazınızı Kilitleyin

Cihazınızın nerede olduğunu ve kimde olduğunu bilin. Evde olsanız bile. Her zaman cihazınızın sizin dışında başka kimse tarafından kullanılmadığından emin olmalısınız. Cihazınızı kilitletin. Eşiniz ya da çocuğunuz bile olsa cihazınıza bir şeyler indirmelerine izin vermeyin.

Size etrafınızdaki hiç kimseye güvenmemelisiniz demiyoruz tabi ki. Eşinize de çocuklarınıza da tabii ki güvenebilirsiniz. Burada söylemek istediğimiz bu uygulamaların yanlışlıkla yüklenebileceği. Örneğin virüs içeren bir websitesinin açılması bile cihazınızın içeriğinin ve kişisel bilgilerinizin tehlikeye girmesine sebep olabilir.

Bir Antivirüs Yazılımı Kullanın

Cihazınızı korumak için bir antivirüs yazılımı kullanın. Bu yazılımların ücretlileri de, ücretsizleri de mevcut ve sizin için en iyi seçeneği bulabilirsiniz.

Lütfen bu tarz uygulamaları indirirken dikkatli olun çünkü birçok farklı yazılım mevcut. Seçtiğiniz uygulamayı Google Play Store ya da App Store gibi resmi yerlerden indirmelisiniz.

Daha önce yukarıda birkaç güvenlik uygulamasından bahsetmiştik, bu uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

Casus Yazılımları Yararınıza Kullanmak

Casus yazılımın zararlarından bahsettikten sonra sırada da bu yazılımları nasıl yararınıza kullanabileceğinizi anlatmak var. Siz diğer tarafta olabilirsiniz!

Bir casus yazılımı kullanmak için hacker ya da profesyonel bir yazılımcı olmanız gerekmiyor. Bu casus yazılımları istediğiniz kişiyi izlemek için kullanabilirsiniz. Örneğin Hoverwatch isimli programı indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Birinci Adım

Ücretsiz online hesabınıza kaydolun: bir e-mail ve şifre belirleyin.

İkinci Adım

Online hesabınız ile en iyi telefon izleme uygulamasını indirin ve kurulumunu yapın

Üçüncü Adım

Online hesabınızdan kayıtlanan bütün bilgileri görüntüleyin.

“Cep Telefonu Casus Yazılımı Nasıl Kaldırılır?” üzerine 37 yorum

 1. Whatsap kopyaliyan kişiyi şikayet ede bilir miyiz kimin yaptığını öğrenebilirsiniz bilir miyiz

  Yanıtla
  • Merhaba whatsapp uygulamasının ayarlar kısmından kontrol edin hangi bilgisayar da açık olduğunu daha sonra oradan hepsinden çık deyin bir sorun kalmaz.

   Yanıtla
 2. Merhaba telefonumda ki drive başka telefona yedekleniyor fabrika ayarlarını sıfırlama rağmen baktığımda bi kaç gün sonra tekrar yedeklenmiş oluyor bunu nasıl kaldırabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba Halide Hanım

   Drive için kulladığınız e-mail adresinizi değiştirin kendinize yeni bir e-mail adresi ile yeni bir hesap oluşturun bu sorun ortadan kalkar. Başkası sizin hesap bilgilerinizi biliyor olabilir.

   Yanıtla
 3. Başkası telefonuna indirdiği konuk uygulaması ile benim telefonunun nerde olduğunu anlayabilir mi yakın-takip cihazı varsa nasıl kurtulabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. IPHONE 7 plus cihazlarına casus program yüklenebilir mi? Telefonumun içindeki bilgileri yedeklemek için sim kartı çıkardığımda casus program izlemesi durur mu? Kısaca sim kartı çıkartırsam casus izleme programı internet üzerinden yapılan eylemleri görebilir mi? Teşekkürler.

   Yanıtla
   • Evet yüklenir. Sim kartı çıkardıktan sonra wifi ile bağlantı devam ederse program aktif olarak çalışmaya devam eder. Sim kart ile ilgisi yok tamamen internet ile ilgili.

    Yanıtla
 4. Telefonu satsam hattim ayni kalsa hala beni takip edebilirlermi beni oyle tehtit ediyor hatla mi alakasi var yoksa telefonla mi alakasi var bu casus programlarinin hattini kirsan dahi yeni numarani ogreneyim yeter yine takibe alirim seni diyor polis arkadaslarim var yaparim diyor ne kadar dogru

  Yanıtla
  • Merhaba telefonu değiştirdiniz zaman takip edemezler bu mümkün değil. Değiştirmenize de gerek yok format atın yeter. Sizi kandırmaya çalışıyorlar ilgilenmeyin.

   Yanıtla
   • Peki telefonda yankilanma sesi olunca dinleniliyirmu ben telefon değiştirdim bu yüzden ama yinede de emin. Değilim hala dinleniliyormudur çünkü eski tekefondada yankılanıyordu

    Yanıtla
 5. Merhaba, sanırım benim telefonumda casus yazılımı var. Erkek arkadaşım başka bir arkadaşımla olan yazışmalardan haberdar olduğunu söylüyor. WhatsApp dan yazdıklarımı bana söyledi ve doğru çıktı. İPhone 6s kullanıyorum bu yazılımı nasıl kaldırabilirim. Yardım lütfen :((

  Yanıtla
 6. Telefonu format attıktan sonra bile WiFi ve şifresini bilen bir kötü niyetli kişi kendi internet sağlayıcıma girip veya kendi SSD VE ŞİFREDE WiFi yayını yaparak kullanmakta olduğum telefonu yeniden yönlendirip ulaşabilir mi ?

  Yanıtla
 7. Merhaba başkasının wi-fi sinden bağlandığımda kendi telefonuna yüklediği işleme programlarıyla veya başka şekilde benim nerelere girdiğimi kimlerle konuştuğumu öğrenebilir mı tek noktamiz onun wifisine bağlanmış olmam

  Yanıtla
 8. Selam. Casus program yukleme uzaktan atılan bir video yada linki tıklagınca da oluyor diye duydum. Mümkün mü

  Yanıtla
 9. Merhaba, kız arkadaşımın telefonu(iphone 8) eski sevgilisi tarafından izleniyor. Hangi program olduğunu bulamadım. Savcılığa gerekli şikayetler yapıldı ve o şerefsiz hala kaçıyor. Savcılık sizce işi sallar mı gerekli işlemi uygular mı? Bir de o programdan nasıl kurtuluruz.

  Yanıtla
 10. Eğer karşı telefonda casus uygulama varsa bir başkasından gönderilen watsap mesajları uygulamanın yüklü olduğu telefona geç mi düşer

  Yanıtla
 11. Telefonumda casus yazilim var. Android kullaniyorum ve hard format attim. Google uzerinden de bazi seyler takip edilebilir diye mail adresimi de degistirdim. Ancak bildirim panelinden surekli whatsapp iconu yanip sonuyor. Sorunun devam ettigini dusunduren durumlar da oldu. Mevcut yazilimin formatla silinmemesi mumkunmudur? Aksi ne olabilir? Ne onerirsiniz. Tsk ederim.

  Yanıtla
  • Telefona format atın ve android işletim sistemi yeni bir mail adresi ile yeni bir hesap oluşturun sorun kalmaz.

   Yanıtla
 12. Merhaba, telefonumda casus yazılım olduğunu düşünüyorum. Biri sürekli beni tehdit ediyor ve bugün telefonuma format attım. Format attığımı da gördüğünü ama yinede beni takip edebildiğini söylüyor. Fakat format attıktan sonra yedeklediğim için tüm uygulamalar dahi geri geldi. Casus program varsa oda gelmiş olurmu? Telefonuma fiziki erişimi olmadan beni takip edebilirmi? Ve ayrıca savcılık kim olduğunu bulabilir mi? Lütfen yardımcı olun, günlerdir bununla uğraşıyorum.

  Yanıtla
  • Merhaba telefona format atarak iyi yapmışsınız ama eski yedeği yüklemeniz yanlış olmuş. Sizin yapmanız gereken telefona format atın ve yeni bir mail adresi ile yeni bir hesap oluşturun.

   Yanıtla
   • Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir sorum daha olacak size, fiziki erişimi olmadan telefonuma bir hacker olsa telefonuma bağlanabilirmi casus yazılım yüklemek için? Yada format attığımı nasıl görüyor olabilir?

    Yanıtla
    • Fiziksel erişim olmadan yüklemek zor yanlız size bir dosya olarak gönderilir ve sizde kabul ederseniz sızarlar. Telefonunuzun işletim sistemini nedir?

     Yanıtla
 13. TELEFONUMA girildiğinden yüzfe yüz eminim. Fakat bunu yapan kişi bana virüsü bulamayacağımı, antivirüs uygulamaların bile bulamayacağını söyledi. Ben nasıl kurtulurum

  Yanıtla
 14. Merhaba,
  Casus yazılım, telefonun İnterneti kapalı iken de konuşmaları ve mesajları kayıt altına alabilir mi, telefonun kamerasına ve mikrofonuna ulaşabilir mi?

  Kapalıyken depolayıp, İnternet açıldığında aktarım yapabilir mi?

  Teşekkürler,

  Yanıtla

Yorum yapın