Telefonunuzda Casus Yazılım Olup Olmadığını Bulmak ve Bu Yazılımdan Kurtulmak için 10 İpucu

Cep telefonlarında kullanılan casus yazılımlar günümüzde oldukça yaygın kullanılan bu aletlerin, cihazınızdaki özel datanın ve telefonunuzun fonksiyonelliğinin bozulmasının en büyük sebeplerinden biri haline geldi. Bu tarz uygulamalar telefonunuzdaki metin mesajlarına, e-maillere, arama geçmişine, konumunuza ve hatta sesli aramalarınızdaki konuşmalara dahi erişme özelliklerine sahip olabiliyor. Günümüzde bu uygulamalar artık haberiniz olmadan bile telefonunuza yüklenebildiği gibi aynı zamanda da yükleyen kişiler tarafından da bütün özellikleri bilinemeyebiliyor. Bunları hatırlattıktan sonra sırada telefonunuzda bu tarz yazılımların olup olmadığını anlamanız ve bu yazılımlardan kurtulabilmeniz için gerekli bilgiler mevcut.

İşte telefonunuzda bir casus yazılım olması durumunda cihazınızda meydana gelebilecek değişikliklerden birkaçı:

1-Ani Kapanmalar ve Yeniden Başlatmalar


Genellikle telefonların kapanmasının ya da yeniden başlatılmasının sebebi bu komutu sizin vermiş olmanızdır. Fakat eğer cihazınız aniden ve kendiliğinden kendini kapatıyor ya da yeniden başlatılıyorsa, cihazınızda bir casus yazılım bulunuyor olabilir. Birçok bilgisayar uygulaması gibi, telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar da sistemin yeniden başlatılmasını gerektirecek özelliklere sahip olabilir. Fakat normal uygulamalarda genellikle böyle bir durum söz konusu değildir ve bu durumun olması da kırmızı bayrak olarak görülebilir.

2-Batarya Ömründe Ani Değişiklikler


Yıllardır bilindiği gibi, telefonlarda kullanılan casus uygulamalar telefonların batarya ömrünü oldukça kısaltır. Eğer telefonunuzun batarya normalden çok daha kısa sürede bitiyorsa bu her zaman telefonunuzu normalden daha yoğun kullandığınız anlamına gelmiyor olabilir. Bu durum aynı zamanda da cihazınızda bir casus uygulamanın olduğunu ve arkaplanda çalışan bu uygulamanın batarya ömrünüzü kısalttığı anlamına da gelebilir.

3-Aramalarda Arkadan Gelen Sesler


Bazı casus yazılımların telefonunuzdan yapılan aramaları dinleme gibi özellikleri mevcuttur. Bunun sonucunda da sesli aramalarda normalde ortaya çıkmayan arka plan sesleri oluşabilir. Bundan emin olmadan önce telefonunuzu bir başka telefondan aramalı ve bir bağlantı problemi olmadığından emin olmalısınız. Eğer bu durum yalnızca sizin telefonunuzda ortaya çıkıyorsa ve bu durum birden fazla kez tekrarlandıysa, telefonunuzda bir casus yazılım bulunuyor olabilir.

4-Yüksek Data Kullanımı


Her ne kadar bu durum sıkça değişiyor olsa da, bazı casus yazılımlar telefonunuzun datasını kullanır ve datanızın çok daha hızlı tükenmesine sebep olabilir. Bu tarz casus yazılımlar genellikle datanızı ya da bir wifi ağı kullanırken sizi garip websitelere yönlendirebilir. Günümüzde bu tarz bir problemi fark etmek zor olabilir çünkü bu tarz yazılımlar artık çok daha az data kullanmak için güncellenmiş durumdalar fakat yine de eğer dikkatli bakarsanız bu fark edebileceğiniz bir değişikliktir. Aynı zamanda arka planda kullanılan uygulamalar ve bu uygulamaların kendilerini yenilemesi de datanızı tüketebilir, bu uygulama her zaman bir casus uygulama olduğu anlamına da gelmez elbette.

5-Garip Mesajlar Ve Bildirimler


Bazı casus yazılımlar telefonunuzda konfigürasyonlar oluşturmak için gerekli komutları mesajlar yoluyla verirler. Bu mesajlar genellikle garip semboller ve numaralar içerebilir, bu da telefonunuzda bir casus yazılım olduğu anlamına gelebilir.

Eğer böyle bir uygulamanın varlığından haberdarsanız ya da buna dair bir şüpheniz varsa, bu uygulamayı olabilecek en kısa zamanda kaldırmanız gerekecektir. İşte telefonunuzdaki casus yazılımlardan kurtulmanın yolları.

6-Yazılımı Kaldırın


Telefonunuzun denetim kısmına girin ve bu yazılımı kaldırmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Bazı casus uygulamalar gizli olabilir, ikonları olmayabilir ya da bulunması zor olabilir, bu yüzden eğer böyle bir şüpheniz varsa bir profesyonele danışmak isteyebilirsiniz.

7-Telefonunuzun İşletim Sistemini Güncelleyin


Telefonunuzun işletim sistemini son sürümüne güncellemeniz telefonunuzdaki casus yazılımdan kurtulmanın yollarından biridir. Bu sayede telefonunuzdaki casus yazılımdan kurtulabilirsiniz ya da uygulama tekrar bir izin isteyebilir. Fakat böyle bir işlemi yapmadan önce telefonunuzdaki önemli dosyaları yedeklemeyi de unutmamalısınız.

8-Fabrika Ayarlarına Geri Dönün


Bu büyük bir tepki olabilir ama aynı zamanda oldukça da etkilidir. Bu yolla telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürürsünüz. Bütün telefon işletim sistemlerinde bu adımı cihazın ayarlar kısmında kolaylıkla bulabilirsiniz. Ne yazık ki bu yolla bir casus yazılımdan kurtulmak aynı zamanda cihazınızdaki bütün özellikleri sıfırlamak anlamına da geliyor. Bu yüzden de bu çözümü uygulamaya karar verdikten sonra telefonunuzdaki önemli uygulamaları ve datayı yedeklemeniz gerekir.

9-Etkilenen Dosyaları Manuel Olarak Kaldırın


Eğer bu yazılımla birlikte telefonunuza indirilen dosyaların hangileri olduğunu biliyorsanız, bu dosyaları telefonunuzdan manuel olarak kaldırmak da bir seçenek olacaktır. Bu çözümü kullanmak için deneyimli olmanız gerekir çünkü yanlış dosyaları silebilirsiniz; bu tarz yazılımlar genellikle gizlidir ve basitçe uygulamalarınıza bakmakla kolayca bulamazsınız ve tabi “casus yazılım” olarak da dosyalarınızın arasında yer almayacaktır. Bu çözüm için silmeniz gereken doğru dosyaları bulmak adına doğru şekilde araştırma yapmanız gerekebilir.

10-Jailbreaking’i Kaldırın (iPhone)


Bir iPhone’da jailbreaking yapmak kullanıcıların, sahibi belli olmayan yazılımları ve uygulamaları kullanmaları için yapılır ve iPhone’un bütün dosya sistemine erişim sağlar. Bu sayede Apple tarafından telefona konan güvenlik sistemleri devre dışı bırakılmış olur. Cihazınızdan jailbreaking’i kaldırmak için işletim sistemini güncellemeniz gerekir. Diğer telefonlarda daolduğu gibi iPhone’unuzun işletim sistemini güncellemeden önce telefonunuzdaki datayı ve önemli dosyaları yedeklemeyi unutmamalısınız. Eğer isterseniz de gelecekte cihazınıza tekrar jailbreaking uygulaması yapabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak telefonunuzda uygulamalar ve yazılımlar tarafından istenen izinleri dikkatli şekilde kontrol ederek telefonunuzda casus yazılım indirilmesini engelleyebilirsiniz. Aynı şekilde telefonunuzda şifreler kullanarak da bu uygulamaların telefonunuza başklaları tarafından indirilmesine mani olabilirsiniz. Bazı teknoloji siteleri kullanıcılarını casus yazılımlar ve zararlı yazılımlar hakkında düzenli olarak bilgilendirir. Eğer cihazınızda bir casus yazılım olduğunu düşünüyorsanız da yukarıdaki adımlar sayesinde bu casus yazılımı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Yorum yapın