Cihazınızı Yavaşlatmadan Mobil Güvenliğinizi Yükseltin

Yaşadığımız çağda mobil güvenlik hiçbir zaman gündemden düşmeyen bir konu. Her birkaç günde bir mobil güvenlik ve bu güvenliğin kırılganlığıyla ilgili haberlere şahit oluyoruz. İnsanlar mobil cihazlarına o kadar bağlı hale geldiler ki, artık birçok insan için mobil cihazları olmadan hayat düşünülemez durumda. Bu insanların mobil cihazlarını güvenli hale getirmeleri gerekiyor çünkü insanlar cihazlarında özel fotoğraflarını, videolarını ve mesajlarını saklıyorlar. Birinin cihazınızı çaldığını ya da online bir hacker’ın cihazınızın içeriğine eriştiğini düşünün, bütün özel bilgilerinize sahip olacaklardır.

Mobil cihazlarımızın bu kadar önemli bilgiler içerdiği gerçeği, bu cihazları her zaman güvende tutmamız gerektiğinin en önemli kanıtıdır. Günümüzde mobil cihazlar yaşamın vazgeçilemez bir parçası haline geldi. Birçoğumuz bu cihazlarda önemli ve özel dosyalarımızı saklamakla kalmıyor aynı zamanda bu cihazlar aracılığıyla bu bilgileri paylaşıyoruzda. Bu yüzden de cihazlarımızı yeterince güvenli ve korunaklı şekilde muhafaza etmemizin önemini vurgulamadan geçemeyiz.

Bütün bunların yanında, telefonumuzun güvenliğiyle birlikte bir diğer önemli konu da cihazımızın hızı haline gelmiş durumda. Cihazımızı tehlikelerden korumak için kullandığımız teknik adımlar aynı zamanda cihazımızın hızıyla ilgili problemlerle karşılaşmamıza da sebep olabilir. Cihazlarımızın zararlı yazılımlardan korunmasını sağlamak içi çok yavaşlamalarını da tabii ki istemeyiz. Bu yazımızda sizinle cihazınızı yavaşlatmadan zararlı yazılımlardan ve uygulamalardan korunmanızı sağlayacak adımlar paylaşacağız.

Bir VPN Servisi Kullanın

İyi bir VPN servisi kullanmak, cihazınızın yavaşlamasına sebep olmadan içeriğinizi korumanın en iyi yollarından biridir. Cihazınız internete bir VPN servisi aracılığıyla bağlandığı zaman; internet sitelerinde gezmeleriniz ve yaptığınız bütün eylemler güvenli bir hattan gelir ve hiç kimse, servis sağlayıcınız bile bilgilerinizi görüntüleyemez ya da izleyemez. Bu sayede cihazınızdaki bilgiler olması gerektiği gibi size özel kalır.

Bir VPN sağlayıcısı özellikle de halka açık Wi-Fi bağlantıları kullanıyorsanız kullanışlı ve hatta kullanılması gereken bir servis haline gelebilir. Bu tarz bağlantıları genellikle havalimanlarında, kafelerde, otellerde kullanırız. Halka açık Wi-Fi bağlantıları güvenli olmadığı için kişisel bilgileriniz büyük bir risk altında demektir. FalcoVPN gibi VPN servisleri ise kişisel bilgilerinizi korumanıza yardımcı olduğu için, halka açık bağlantılar kullandığınızda hiçbir şekilde şüpheye düşmemenizi sağlaralr. Bu VPN uygulamaları cihazınızın hızını yavaşlatmadan, arka planda kullanılabilirler.

Ekranınızı Bir Şifreyle Koruyun

Bu adım cihazınızı korumanın en kolay ve etkili yollarından biridir. Bir çok insan cihazına şifre koymaz ve bu ne yazık ki yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Mobil cihazınızın ekranında bir şifre kullanmak oldukça iyidir çünkü bu sayede kişiler bilgilerinizi daha güvenli şekilde saklayabilirsiniz; özellikle de telefonunuzu kaybederseniz ya da çaldırırsanız. Cihazınızın ekranında bir desen şifre kullanabilir ya da birilerinin bulmasının çok daha zor olacağı bir PIN kodunu da şifre olarak kullanabilirsiniz.

SIM Kartınızı Kilitleyin

Biz her zaman ortaya çıkabilecek bir şanssızlık durumunda size fayda sağlayacak olan SIM kart kilitlerini kullanmanızı öneriyoruz. Tek yapmanız gereken SIM kartınızı kilitlemek ve bu kilidi açmak için bir PIN kodu belirlemek. Cihazınız açıldığı zaman da, SIM kartının içeriğine ulaşmak için bu PIN kodunu girmeniz gerekecek.

Anti-Virus Uygulamaları İndirin

Anti-virus uygulamaları mobil cihazınızın güvenliğini sağlamanız için size yardımcı olabilir. Bu uygulamalar aynı zamanda riskleri vaktinde fark etmenizi sağlıyor ve ayrıca da cihazınızda önceden bulunan riskleri de taramanızı sağlıyor. Birçok insan bu tarz uygulamaların cihazınızı yavaşlatacağını düşünebilir. Fakat bu doğru dğildir. Bu uygulamalar cihazınızı yavaşlatmayacak şekilde tasarlanırlar. Hatta bu uygulamalardan bazıları da cihazınızın daha hızlı çalışması için bazı özelliklere sahip olabilir. Bu uygulamalar arka planda çalışır ve daha önceden belirlenen zamanlarda cihazın taranmasını sağlayarak cihazınızın sürekli olarak zararlı yazılımlardan ya da virüslerden korunmasını sağlayabilir. Mobil cihazınızda kullanabileceğiniz iyi anti-virüs uygulamalarına örnek olarak Avira ve 360 Security uygulamaları gösterilebilir.

Mobil Güvenlik Uygulamaları Kullanın

Yine aynı şekilde mobil güvenlik uygulamaları da cihazınızı uzaktan izlemenizi ve kontol etmenizi sağlayarak her zaman güvende kalmanızı sağlar. Avast ya da Cerberus gibi mobil güvenlik uygulamalarında aynı zamanda cihazınızı kaybetmeniz durumunda kullanabileceğiniz GPS ve konum takip özellikleri de mevcut. Bunun yanı sıra bu uygulamaların bazıları sayesinde cihazınızı uzakan kilitleyebilirsiniz. Eğer cihazınızın yanlış ellerde olduğuna inanıyorsanız da kilitleme işleminin sonrasında cihazınızdaki bütün özel bilgileri silebilirsiniz. Anti-virüs uygulamaları gibi bu uygulamalar da cihazınızı yavaşlatmaz, aksine cihazınızın güvende kalmasını sağlar.

Yorum yapın