Minor Monitor İncelemesi

Akıllı telefonların kullanım oranları gün geçtikçe büyük bir hızla artış göstermektedir. Bu artışa ufak yaştaki çocuklar da fazlasıyla katkıda bulunmaktadır. Küçük yaştaki kişilerin akıllı telefon kullanması sebebiyle piyasa daha farklı biçimde şekillenmeye başlamış ve de küçük yaş kitlesine de hitap edebilir hale gelmiştir. Fakat bu durumda farklı tehlikeler de ortaya çıkmaya başlamıştır.

İnternet programları vasıtasıyla zorbalığa maruz kalan çocuklar, kendilerine zarar verebilmekte ve psikolojik bunalıma girebilmektedir. Yeni şeyler keşfetmeye oldukça açık olan çocukları izleyebilmek ve olumsuz tehditlerden koruyabilmek için de çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

Minor monitor de yapılan geliştirmeler sayesinde çocukların veya farklı bireylerin izlenebilmesini veya takip edilebilmesini kolay hale getirmiştir. Bu sayede çok amaçlı olarak kullanım sağlanmış ve akıllı telefonlar koruma altına alınmaya çalışılmıştır.

Minor Monitor Nedir?

Minor Monitor Nedir?

Minor Monitor bir APK dosyasıdır. Bu dosyalar da IOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda değil, Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda üretilmektedir. İşletim sisteminin izin verdiği her türlü özellik APK dosyalarının hazırlanması ile kullanılabilir hale gelmiştir. Minor Monitor adlı sistem de Momservice.apk dosyası ile kullanılabilir hale gelmektedir.

Minor Monitor, bir ebeveyn takip dosyasıdır. Genel amaç olarak, bu dosyanın telefonda bulunması halinde söz konusu olan cihaz dinlenebilir ve takip edilebilir hale gelmektedir. Dosyanın kullanıldığı cihazlarda sadece dinlemekle sınırlı kalmayıp, çok çeşitli işlemler de yapılabilmektedir.

Son teknolojiye sahip olan telefon yazılımı günümüzde yalnızca ebeveyn kontrollerinde tercih edilmekte ve çocuklar güven altına alınmaya çalışılmaktadır. Fakat henüz yalnızca Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabilmektedir. Daha sonraki süreçlerde IOS cihazlar için de farklı uygulama sürümlerinin gelmesi beklenmektedir.

Minor Monitor, söz konusu cihazdan her an fotoğraf çekebilmeyi ve video kaydetmeyi mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla ebeveynler, çocuklarının bulunduğu ortamla ilgili direkt olarak video kaydı elde edebilmektedirler. Bu da uygulamanın kullanılabilirliğini ve işlevselliğini ön plana çıkarmaktadır. Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte Minor Monitor’den daha farklı uygulamalar tasarlanmış ve daha gelişmiş kontrol imkânı kullanıcılara sunulmuştur. Bu uygulamalardan biri de mSpy’dır.

mSpy Nedir?

mSpy Nedir?

mSpy, Minor Monitor ile pek çok benzerlik gösteren bir takip programıdır. Fakat bahsi geçen mSpy uygulaması, yeni nesil bir uygulama olduğu için oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Uygulamayı kullanan kişiler yalnızca hedef cihazda gerçekleşen konuşmaları dinleyip, fotoğraf alma özellikleriyle sınırlı kalmadan, arama gerçekleştirebilir, metin mesajlarını kontrol edebilir veyahut da elektronik postaları inceleyebilir.

Uygulamanın ilk çıktığı dönemlerde bahsi geçen seçenekler bulunuyor olsa da, kısa süreler içerisinde çok daha farklı özellikler eklenerek, piyasada geniş kitlelere hitap eden son teknoloji bir uygulama haline getirilmiştir.

mSpy Uygulamasının Özellikleri

mSpy uygulaması ile hem cep telefonları hem de tabletler sınırsız bir şekilde kontrol edilebilmekte ve de yönetilebilmektedir. Bunun haricinde aramaların yönetilmesi, GPS konumunun aktifleştirilmesi, tarayıcılardaki aktif durumun tespit edilmesi, adres defterine erişim sağlanması ve çeşitli sosyal medya uygulamalarına erişim sağlanması da daha sonraki dönemlerde eklenmiş olan yeni nesil yöntemlerdir.

Tüm bunlara ek olarak cihaz uzaktan da kontrol edilebilmektedir. Galeri’de yer alan multimedya dosyaları kontrol edilebileceği gibi, Android cihazların içerisinde yer alan her türlü yüklü uygulama üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Kısacası hedef cihaz, kişinin elindeymiş gibi kullanılabilmektedir. Bu da ebeveynlere çok yönlü bir kullanım imkânı sunmaktadır.

Aramaların Yönetilmesi

mSpy uygulaması vasıtası ile hedef cihazdaki tüm gelen ve giden aramalar yönetilebilmektedir. Ebeveynler için kurtarıcı bir özellik olan arama yönetmesi, istenmeyen numaraların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca giden aramalar da yönetilerek, belirlenen numaraların aranması engellenebilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak yapılan aramaların süresi, söz konusu olan kişilerin kaç defa arandığı gibi bilgilere de erişilebilmektedir. Uygulamanın bu özelliği sayesinde sadece ebeveynler tarafından değil şirket yönetimleri tarafından mSpy tercih edilmeye başlanmıştır. Gizli kalması gereken şirket sırlarının dışarıya sızdırılmasını tespit edebilmek amacıyla da mSpy kullanılmaktadır.

Bu sebeple günümüzde gelişmiş ve sektörde önde gelen şirketler tarafından bu ve buna benzer gelişmiş yeni nesil uygulamalar tercih edilmektedir.

Metin Mesajlarının Kontrolü

Aramaların kontrol edilmesi önemli olduğu kadar, metin mesajlarının içeriği de büyük önem arz etmektedir. Her ne kadar son zamanlarda sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte SMS kullanımı azalmış olsa bile, zaman zaman metin mesajı yolu ile iletişim kurulabilmektedir.

mSpy aracılığıyla hedef cihazdaki her türlü mesaj gönderim ve alım işleri takip edilebilmektedir. Mesajı gönderen kişinin tespit edilmesi, mesajın gönderildiği saatin görülebilmesi gibi işlemleri yapmak bahsi geçen uygulama mümkün hale gelmiştir. Bu sayede kullanıcılar, çok yönlü bir hizmet almaya başlamışlardır.

Elektronik Posta Kontrolü

Elektronik postaların kontrol edilebilmesi genellikle şirket/firma yönetimleri tarafından tercih edilen bir fonksiyondur. Personelinin aramalarını ve mesajlarını kontrol edebileceği gibi, elektronik posta üzerinden kurduğu iletişimi de kontrol edebilmektedirler. Bu da yine aynı şekilde şirket içerisinde kalması gereken bilgilerin sızdırılması ile alakalıdır ve tercih edilme sebebi genellikle bu yöndedir.

Ayrıca küçük yaştaki çocukların internet yoluyla tehdit edilmemesi için ve herhangi bir istenmeyen durum yaşanması halinde direkt müdahale edilebilmesi için de elektronik posta kontrolünün kullanımı tavsiye edilmektedir.

GPS Konumunun İzlenebilmesi

GPS sayesinde, hedef cihazın konumu saniyeler içerisinde belirlenebilmektedir. Eğer karşı cihazdaki konum gösterici kapalı durumdaysa bile, uzaktan aktif hale getirilebilmektedir. Dolayısıyla ebeveynler, çocuklarının nerede olduklarını kolaylıkla öğrenebilir.

Bunun haricinde yine şirket yönetimleri tarafından da GPS konum takibi tercih edilmektedir. Şirket personellerinin nerede olduğu veya belirttikleri yerde olup olmadıkları kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu sayede mSpy şirket içinde de çok fonksiyonlu olarak kullanılabilir.

Detaylı İnternet Kullanım Kontrolü

mSpy, hedef cihazın girmiş olduğu her türlü internet sayfasını kolaylıkla kaydedip, kullanılan cihaza gönderebilmektedir. mSpy kullanıcıları, çocuklarının girmiş oldukları her URL’yi kontrol ederek, kaydedebilmektedir. Ayrıca sürekli olarak girilen sitelere engel koyulabileceği gibi bazı anahtar kelimeler seçilerek bu anahtar kelimelerin kullanılmasını da engelleyebilmektedir.

Ek olarak daha önceki dönemlerde yapılmış taramaların tamamına da saniyeler içerisinde erişim sağlanarak, tarama geçmişi de kontrol altına alınabilmektedir. Genel olarak aile içerisinde kullanılabilen bu fonksiyon farklı alanlarda da kullanılabilmektedir.

Sosyal Ağların Kontrolü

Günümüzde SMS gönderimi yerine çoğunlukla Skype ve WhatsApp gibi uygulamalar tercih edilmektedir. Dolayısıyla mSpy adlı uygulama da bu tarz uygulamaların kontrol edilebilmesini mümkün hale getirmiştir.

Uygulamayı satın alan ebeveynler her türlü sosyal ağ üzerinden gerçekleşen iletişimi kontrol edebilmektedir. Sadece mesajların içeriğini takip etmekle kalmayıp sosyal ağ hesaplarına da uygulama üzerinden müdahale edilebilmektedir. Bu özellik de daha etkili bir şekilde kullanım gerçekleştirilmesini mümkün hale getirmektedir.

Multimedya Dosyalarının Görüntülenebilmesi

Bahsi geçen gözetim yazılımı hedef haline gelen telefondaki her türlü video ve fotoğrafı görüntülemeyi mümkün kılmaktadır. Bu sayede çocuklar ya da şirket personelleri bu özellik sayesinden detaylı bir şekilde kontrol edilebilmektedir.

Hedef kişi fotoğraf çektiğinde veyahut da yeni bir video çektiğinde bu multimedya dosyası anında mSpy’ın kullanıldığı cihaza aktarılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar anlık olarak gözetim gerçekleştirebilmektedirler.

Cihaz Uygulamalarının Kontrolü

Android ve IOS cihazlara sayısız uygulama yüklenebilmektedir. Bu uygulamalar arasında faydalı uygulamalar olduğu kadar, psikolojik anlamda zarar veren uygulamalar da yer almaktadır.

Dolayısıyla ebeveynler, istekleri dahilinde bu uygulamaları da görüntüleyebilmektedirler. Bu özellik sayesinde de mSpy aracılığıyla hedef telefon her yönden kontrol edilebilir ve ebeveynler gönül rahatlığı ile çocuklarının akıllı telefon kullanmasını sağlayabilir.

Çalıntıya Karşı Koruma

Günümüzde telefon hırsızlığı bir hayli yaygınlaşmıştır. Telefon fiyatlarının gittikçe artış göstermesi de bu çalıntı oranlarını arttırmıştır. Dolayısıyla eğer telefonların içerisinde önemli kimlik bilgileri veya banka hesapları kayıtlıysa da kullanıcının başına çeşitli problemler gelebilmektedir.

Yaşanma ihtimali olan bu problemleri ortadan kaldırabilmek için mSpy vasıtası ile hedef telefonda saklanan belgeler ve bilgiler direkt olarak silinebilmektedir. Benzer şekilde bilgileri silmek yerine cihazı kilitleyerek de erişilmesi engellenebilmektedir. Daha önceden belirtildiği gibi GPS aracılığıyla çalınmış olan cihazın yeri belirlenerek de gerekli olan işlemler yapılarak, telefona yeniden ulaşım sağlanabilmektedir.

7/24 Destek Hattı

mSpy, diğer gözetim yazılımlarına göre oldukça kapsamlıdır ve bu yüzden kullanıcılar kimi zaman birtakım sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde anında çözüm üretebilmek amacıyla firma tarafından günün 24 saati hizmet veren bir destek hattı oluşturulmuştur.

Bu hat vasıtasıyla kullanıcılar yaşamakta oldukları problemleri direkt olarak yetkili ve alanında uzman olan personellere aktararak, sorunlarına çözüm bulabilmektedirler. Bu da mSpy’ın kullanımını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

mSpy Hangi Cihazlarda Uyumludur?

mSpy, diğer gözetim yazılımlarından farklı olarak hem Android cihazlarda, yapılan güncellemeler ile hem de IOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda kullanılabilmektedir. Fakat kullanıldığı cihazların internete bağlı olması gerekmektedir. Ayrıca mSpy’ın aktif hale gelebilmesi için de hedef cihaza erişim olması şarttır. Aksi takdirde herhangi bir işlem yapılmamakta ve mSpy adlı gözetim yazılımı kullanılamamaktadır.

Piyasa genelinde mSpy ve benzeri olan çok sayıda gözetim yazılımı bulunmaktadır. Fakat bu yazılımlar çoğunlukla az seçenekli ve yüksek fiyatlı olmaktadırlar. Fakat teknolojik sistemlerin büyük bir hızla gelişmesi sayesinde ebeveynler artık uygun fiyatlar karşılığında bu tarz gözetim yazılımlarına ulaşabilir hale gelmişlerdir.

Minor Monitor gibi uygulamalardan sonra piyasaya sürülen mSpy, sürekli olarak yenilenmekte ve her an güncelliğini korumaktadır. Tüm bunlara ek olarak da programda sıkıntı yaşanması halinde şirketin deneyimli personelleriyle de iletişim kurulabilmekte ve yaşanan sorunlar çözülebilmektedir.

mSpy Hakkında Diğer Bilgiler

mSpy, kullanılan cihazın arka planında çalışmaktadır ve dolayısıyla herhangi bir şekilde üst panelde simge görünümü ortaya çıkmamaktadır. Dolayısıyla gizli bir şekilde cihaz takibi mümkün hale gelmektedir. Yeni eklenen bir özelliğe sahip olan mSpy, dünyanın her yerinde aktif olarak kullanılabilir.

Kişinin bağlı bulunduğu telefon operatörü fark etmeksizin ve de bulunduğu konum fark etmeksizin her türlü kontrol sağlanabilir. Uyulması gereken tek şart her iki telefonun da mobil veriye veyahut da Wi-Fi’ye bağlı olmasıdır. Aksi takdirde herhangi bir şekilde bilgi transferi yapılamamaktadır.

mSpy’in tasarlanma ve satışa sunulmasının tek sebebi, ebeveynlerin çocuklarını internetteki zararlı etkenlerden korumak istemeleridir. Bu amaç doğrultusunda üretilmiş ve daha sonraki süreçlerde çeşitli şirket yönetimleri tarafından da tercih edilmeye başlanmıştır. Herhangi bir illegal işlem yapılmasına sebebiyet vermediği için tüm kullanıcılar mSpy’ı yasal bir şekilde kullanabilmektedirler.

mSpy Uygulaması Nasıl Alınır?

mSpy adlı uygulamayı internet üzerinden satın almak mümkündür. Firmanın kendisine ait olan site aracılığıyla alınan paket, sayısız ödeme yönteminin kullanılması ile elde edilebilmektedir. Banka kartı ile yapılan ödemelerden uluslararası geçerliliği olan tarayıcı odaklı ödemelere kadar her türlü ödeme seçeneği kullanılabilmektedir. Ayrıca son dönemlerde çoğu kullanıcı tarafından tercih edilen Premium mSpy paketi de oldukça uygun fiyatlara satışa sunulmuş durumdadır.

mSpy kullanarak sınırsız sayıda telefon gözlemlenebilmektedir. Fakat yazılım gereği her paket yalnızca bir cihaz içindir. Eğer ebeveynler tüm çocuklarında aynı şekilde mSpy kullanmak istiyorsa her akıllı telefon için yeni bir paket almak zorundadırlar. Ayrıca yapılan son güncellemeler ile birlikte Jailbreak kullanılarak yükleme yapılabileceği gibi bazı telefon modellerinde Jailbreak kullanmadan da yükleme gerçekleştirilebilir.

Bu sayede her türlü akıllı telefon makasında detaylı kullanım sağlanabilmektedir. Bu da mSpy’ın kullanım alanlarını büyük ölçüde genişletmiş ve ebeveynlerin güvenli bir şekilde çocuklarını kontrol etmelerini kolaylaştırmıştır.


Yorum yapın